Image

Hemsö emitterar 15-årig obligation

Ekonomi/Finansiering Hemsö emitterar 35 miljoner euro inom ramen för befintligt EMTN-program.
Publicerad den 21 April 2017

Obligationen löper i 15 år till en kreditmarginal på 0,80 procent och med en fast årlig kupong om 1,80 procent. Obligationen är den andra emissionen i euromarknaden och Hemsös första obligation med en löptid över tio år.

– Obligationens långa löptid är en del av en uttalad strategi att förlänga Hemsös kapital- och räntebindning, säger Jonas Rosengren, finanschef.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige