Köpcentrumet Gekås i Ullared fortsätter att gå mycket starkt framåt. För att utveckla sin verksamhet ytterligare satsar nu bolaget på att bygga ut sitt hotell med ytterligare en byggnad, rapporterar GP.
Det nuvarande hotellet har 112 rum. I den nya byggnaden siktar man på att kunna erbjuda ungefär lika många rum.
Idéen ligger i detaljstadiet och för nybyggnad krävs en ny detaljplan. Beslut om den tas av kommunstyrelsen den 8 november.
– I bästa fall kan vi ha ett hotell här om några år. Ett sådant här arbete tar sin tid, säger Gekås koncern-vd Jan Wallberg till GP.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.