Image

Fastpartner hyr ut i Hässelby Gårds Centrum

Uthyrning Fastpartner har tecknat ett tioårigt hyresavtal med Ica Sverige. Hyresavtalet om 2 416 kvadratmeter träder i kraft under hösten 2015 och lokalen finns i fastigheten Labyrinten 1 i Hässelby Gårds Centrum.
Publicerad den 25 Juni 2014

Lokalerna kommer under 2014/2015 att anpassas för Icas verksamhet och under oktober 2015 öppnas dörrarna till en ny och fräsch Ica Supermarket.

Fastpartners ambition är att skapa ett levande centrum i Hässelby med en bra mix av både etablerade varumärken, lokala entreprenörer, dagligvaruhandel, caféer, restauranger och kultur. Uthyrningen är ett led i att utveckla fastigheten och Icas Supermarket-koncept passar väl in med övriga aktörer i centrumet.

Ämnen

Fastpartner AB på Branschguiden

Fastpartner äger och förvaltar fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum, Stockholm och Mälardalen från Gävle till Norrköping, Göteborg, Malmö och Uppsala.

På dessa orter förvaltar och utvecklar vi våra fastigheter i nära dialog med våra hyresgäster för att skapa effektiva verksamhetslokaler, och en långsiktig positiv och hållbar utveckling av stadsrummet. I våra fastigheter finns några av Sveriges ledande och största industribolag. Där finns också unga entreprenörer med nystartade bolag som lägger grunden till morgondagens näringsliv i Sverige. Dessutom fi...

Läs mer om Fastpartner AB på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Stor kartläggning – de påverkas om myndigheterna minskar och flyttar kontoren

Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige