Den före detta fastighetschefen på Kriminalvården är sedan en dryg vecka häktad misstänkt för tre fall av mutbrott. Totalt ska det röra sig om miljonbelopp.
Fastighetschefen höll tidigare i planeringen av Versmoanstalten i Östersund, och gav kommunen beskedet att Brinova skulle ha den aktuella tomten - trots att ingen upphandling var gjord, skriver Östersunds-Posten.
Den häktade fastighetschefen har kvar vissa arbetsuppgifter, men är på väg att pensioneras, skriver Östersunds-Posten.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.