Erik Rune har många års erfarenhet från ledande positioner i fastighetsbranschen, bland annat som vd för Holmströmgruppen och Managing Director för London & Regional Properties nordiska verksamhet. Han har också arbetat med fastighetsfinansiering på SEB och Eurohypo. Närmast kommer Erik Rune från egen konsultverksamhet och olika styrelseuppdrag.
– Erik blir ett starkt tillskott med sin breda bakgrund från fastigheter och finansiering men även från tech och startups. Det är erfarenheter som CA kommer att få stor glädje av, säger Johan Claesson, ordförande i Claesson & Anderzén AB.
– CA är en välskött koncern med en lång historik, stark ställning och spännande verksamhet både inom och utanför Sverige. Jag är både hedrad och glad över möjligheten att få vidareutveckla bolaget tillsammans med mina nya kollegor, säger Erik Rune.
Erik Rune efterträder Johan Damne, som lämnar efter att ha lett CA-koncernen framgångsrikt i 35 år.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.