Image

Arkitekter kritiserar Attefalls ”förenklingar”

Bygg/Arkitektur Sveriges Stadsarkitektförening är kritisk till bostadsminister Stefan Attefalls propositioner om enklare planprocess och om nya åtgärder som kan genomföras utan krav på lov, som exempelvis Attefallshuset. Det är ett hån mot landets byggnadsnämnder att kalla förslagen för förenklingar, menar Sveriges Stadsarkitektförening.
Publicerad den 10 April 2014

Vid Stadsarkitektföreningens årsmöte i fredags beslutade ett 70-tal medlemmar att ett uttalande om vårens propositioner från Socialdepartementet skulle skickas till riksdagens civilutskott.

Stadsarkitektföreningen hävdar utifrån sin samlade kompetens att förslagen bör avslås eller beredas på nytt. Detta eftersom man anser att Plan- och Bygglagen, PBL, blir ännu mer komplicerad om förslagen träder i kraft.

Förslaget om Attefallshus leder till fler granntvister och fler tillsynsärenden hos kommunerna, skriver Stadsarkitektföreningen. Den menar också att förslaget om borttagandet av detaljplanekravet gör planerings- och byggprocessen mindre förutsägbar, både för medborgare och för byggherrar.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Göteborg saknar de stora, viktiga visionerna"

Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige