Tillträde sker hösten 2013.
Byggnaden omfattar cirka 4 400 kvadratmeter uthyrbar area. Största hyresgäst är Jensen Education.
Newsec var rådgivare till AMF Fastigheter och Wistrand var legal rådgivare till Savana vid transaktionen.
Savana grundades av Vesko Mijac som också är vd för familjebolaget, som nyligen rekryterade Erik Westerlund från Catella som vice vd.
- Vi har nu 75 000 kvadratmeter i Storstockholm och har möjlighet att bygga 100 000 - 120 000 kvadratmeter inom den egna portföljen. Fastighetsvärdet ligger på cirka 650 miljoner kronor, och vi är relativt lågbelånade, säger Erik Westerlund.
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.