Överenskommet fastighetsvärde är 100 miljoner kronor och säljare är det privata fastighetsbolaget Vita Örn AB.
Affären avser fastigheten Uret 8 med byggår 1929. Fastigheten innehåller 46 hyreslägenheter, huvudsakligen i storlekarna 1-2 rum och kök med en snittyta om 51 kvadratmeter. Förutom bostäder ingår även en mindre lokal. Den totala uthyrningsbara arean är 2 372 kvadratmeter.
Tillträdet sker den 31 mars 2021.
Willhem är ett bostadsbolag med starkt fokus på hög kundservice och trygghet i boendemiljön. Våra fastigheter finns på utvalda tillväxtorter i Sverige. Huvudkontoret ligger i Göteborg. Med Första AP-fonden som ägare utvecklar vi ett långsiktigt och ansvarsfullt bostadsbolag.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.