Logistic Contractor har fått uppdraget att bygga och arbetet beräknas starta den 1 oktober 2010. Utbyggnaden ska vara klar i slutet av mars 2011.
Prologis upplever att det finns ett uppdämt behov av stora moderna logistikanläggningar i bra lägen, bland företag som är verksamma på den svenska marknaden.
- Den typen av anläggningar ger skalfördelar och bidrar till ökad kostnadseffektivitet i logistikkedjan. I våras skrev vi avtal med Expert för en anläggning på 60 000 kvadratmeter i Vaggeryds kommun söder om Jönköping. Och nu utökar vi även samarbetet med DB Schenker, vilket är mycket positivt, säger Allan Lavén, regiondirektör för Prologis Norden.
Bolag Niam har ett fått ett fint kvitto på sin värdeskapande strategi i försäljningen av handelsområdet Bernstorp till Svenska Handelsfastigheter. Efter affären berättar Rikard Henriksson, Managing Partner på Niam, om möjligheten till nya avyttringar, synen på retailsegmentet, var man helst gör nya investeringar och statusen för transaktionsmarknaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.