Malin Albertin tillträder tjänsten den första juni och kommer närmast från tjänsten som fastighetsutvecklare vid Näckström fastigheter. Hon är utbildad vid Lunds Tekniska Högskola, Växjö Universitet och Nackademin. Hon har förutom på Näckström tidigare innehaft tjänster på bland andra Unibail-Rodamco Nordic, Humlegården Fastigheter och Lidl.
– Vi på Slättö hälsar Malin Albertin varmt välkommen. Slättö befinner sig i en stark tillväxtfas och vi har på kort tid rekryterat flera nyckelpersoner. Malin med sin bakgrund och erfarenhet passar mycket väl in i vår organisation och kommer alla våra pågående och kommande projekt tillgodo, säger Henrik Nordlöf, vice vd för Slättö Förvaltning.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.