Tillträdet av fastigheterna sker i samband med färdigställandet av bostäderna i april 2010. Fastigheten omfattar 72 lägenheter med en bostadsarea om cirka
6 100 kvadratmeter.
I Liljeholmen uppför Citycon ett köpcentrum tillsammans med ett garage om 900 platser och bostäder som byggs upp på köpcentret. Bostäderna ligger på en separat fastighet vilket innebär en tredimensionell fastighetsbildning. Köpcentret kommer att öppnas i oktober 2009.
Bostäderna kommer att upplåtas med hyresrätt och de kommer att få en mycket hög standard.
- Vi är mycket glada över förvärvet av den väldigt fina fastigheten på Liljeholmsplan och ser fram mot ett gott samarbete tillsammans med Citycon. Förvärvet utgör ett viktigt led i Hebas strategi att fortsätta växa i Stockholm. Liljeholmen har mycket bra allmänna kommunikationer och området kommer att utvecklas till att bli en del av Stockholms innerstad, säger Lennart Karlsson, vd för Heba Fastighets AB.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.