Patrizia köpte tidigare i år en bostadsportfölj i Tyskland för en bit över 21 miljarder kronor, det är den största transaktionen i Europa hittills i år. Portföljen omfattar 31 900 lägenheter.
Bolaget finns representerat i Norden med kontor i såväl Danmark som Sverige. Patrizias Nordenchef sedan ett och ett halvt år är Rikke Lykke, en person med mångårig erfarenhet från fastighetstransaktioner.
Vintern 2008 köpte Patrizia en stor portfölj med 1 018 lägenheter i Stockholm med en sammanlagd yta om 94 000 kvadratmeter. Det var bolagets första affär i Sverige. Sedan dess har man inte återfunnits på köpsidan i Sverige.
- Sverige och Norden är alltid intressant och vi kommer definitivt att göra flera affärer där. Sverige är dock lite kallare just nu eftersom man står utanför Eurosamarbetet, vilket gör att vi tvingas hedga mellanskillnaden, och då blir det svårare att räkna hem investeringen. Men, som sagt, jag är övertygad om att vi kommer göra fler affärer i Sverige. Och vi kommer att bygga upp vårt kontor där – om några år kommer vi att säkert vara tio personer på Sverigekontoret, i dag är det en. Givet att vi gör fler investeringar förstås, säger Rikke Lykke.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.