Annika Winsth konstaterade att den svenska ekonomin går riktigt bra, i vissa avseenden ser hon till och med tecken på överhettning.
- Inflationsmålet sattes för att skapa stabilitet, tillväxt, arbetstillfällen, att folk ska ha en bra levnadsstandard. Så är det i dag, och det känns absurt att då fortsätta göra allt för att inflationsmålet ska nås, men inflationsmålet är heligt i Sverige, sa hon.
Annika Winsth tror på fortsatt låga räntor, både korta och långa för lång tid framöver. Samtidigt tror hon inte på ytterligare sänkningar av reporäntan.
- Det finns andra räntor att sänka och andra alternativ att ta till.
Hon menade att den underliggande orsaken till den stora turbulens vi ser på börserna världen över är att vi är i en unik situation i och med de extremt låga räntorna och kvantitativa lättnader.
- Det har aldrig hänt tidigare att alla har öst ut pengar på det här sättet. Risken är att hushållen då tar beslut som inte är samhällsekonomiskt riktiga på sikt.
Bolag ABG Fastena fortsätter sin tillväxtresa med nya förvärv. Efter att nyligen gjort klart en affär inom lager och lättindustri i Uppsala berättar bolagets vd, Andreas Birgersson, för Fastighetssverige om tillväxtplanerna inom bolagets olika affärsben, var man ser flest möjligheter framöver, vilka nya segment man tittar på att investera i och om potentialen till ytterligare försäljningar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.