Lokalarean är 3 573 kvadratmeter vårdrelaterad verksamhet i fyra plan samt tillhörande parkeringsplatser. Köpare är Albér Fastigheter, en av Karlstad största lokala fastighetsägare. Albérs tillträde till fastigheten skedde den 16 december 2019.
Säljarens rådgivare var Real Advice och Ahlford Advokatbyrå har agerat legal rådgivare i processen. Parterna har kommit överens om att inte kommunicera köpeskillingen.
– Albér Fastigheter stärker i och med förvärvet sin position på Karlstadmarknaden. Genom förvärvet får vi en kassaflödesfastighet med goda utvecklingsmöjligheter, säger David Eriksson på Albér Fastigheter.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.