Wallenstam har tecknat avtal med Handelsbanken Capital Markets om ett företagscertifikatprogram på en miljard kronor. Syftet är att möjliggöra upplåning via penningmarknaden som ett alternativ till bankupplåning.
Medverkande emissionsinstitut är Handelsbanken Capital Markets och Swedbank Markets. Programmet träder i kraft under slutet av februari och innebär ytterligare ett finansieringsalternativ för bolaget.
– Vi har en stabil finansiering men företagscertifikatprogrammet är ett intressant alternativ som bidrar till fortsatt handlingskraft i linje med våra framtidsplaner, säger Hans Wallenstam, vd för Wallenstam.
Bygg/Arkitektur Göteborgs stad har sen en tid jobbat för att kulturen ska finnas med som en grundförutsättning i stadsutvecklingen, men det kan vara klurigt att hitta balansen. Kultur fyller en stad med liv och innehåll och har många positiva effekter som förbättrad hälsa, trygghet, tillväxt och högre fastighetsvärdering. Samtidigt så står det mot andra viktiga intressen och det finns redan idag konfliktytor. Nu ska ett nytt verktyg visa på det ekonomiska värdet med kulturetableringar och en panel ger sin syn på hur kulturen ska ta plats i våra städer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.