Företaget som ingår i Wästbygg Gruppen ska bygga kontor och produktionslokaler åt det börslistade estniska företaget Harju Elekter som levererar system för eldistribution, kommunikation och automation.
Cirka 60 arbetstillfällen kommer att förläggas till denna nya enhet och lokalerna ska vara klara i slutet av 2022. Markförsäljningen ger Västerås stad cirka tio miljoner kronor.
– Det är jätteroligt att en internationell aktör inom elektrifiering etablerar en stor ny tillverkande verksamhet i Västerås. Detta kommer att vara viktigt även för andra Västeråsföretag i närliggande branscher. En vitamininjektion för näringslivet i hela staden, säger Jesper Brandberg (L), ordförande fastighetsnämnden.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.