Image

Vasallen hyr ut 8 900 kvadratmeter

Uthyrning Till hösten 2013 kommer en av Vasallens kaserner på Hågesta-området i Sollefteå att fyllas med gymnasieelever. Gudlav Bilderskolan har skrivit kontrakt på sex år med Vasallen och hyr 8 900 kvadratmeter. Anledningen till flytten är att gymnasieskolans egna lokaler måste renoveras.
Publicerad den 18 Oktober 2012

Kasernen rustades upp redan 2001 då tidigare Krisberedskapsmyndigheten flyttade in i lokalerna. I kasernen och på kasernområdet finns lektionssalar, kafeteria och gymnastiksal. Vasallen bygger om fjärde våningen och vindsvåningen för att bland annat kunna erbjuda skolan laboratoriesalar. Även Hågestarestaurangen byggs om för att kunna agera matsal. Ytan som hyrs ut är totalt 8 900 kvadratmeter.
- Det är roligt att lokalerna kommer att nyttjas igen efter Krisberedskapsmyndighetens flytt och självklart känns det bra att kunna erbjuda Sollefteå Kommun en lösning med fina och funktionella lokaler, säger Ulf Nilsson, projektchef på Vasallen.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Så vill Hines fortsätta växa på den svenska bostadsmarknaden

Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige