De nya hyresgästerna är Snowmen Solutions AB, PracticeWorks och Human Performance AB. It- företaget Snowmen Solutions, som utvecklar lösningar för spel på internet, hyr 442 kvadratmeter. PracticeWorks har valt att hyra 275 kvadratmeter och är verksamma inom utveckling av patientadministrativa system för tandvården. Bemanningsföretaget Human Performance hyr 245 kvadratmeter.
Med de tre nya hyresgästerna är Kungsbron nu uthyrt till 94 procent. Fastigheten är sedan tidigare såld till Vital Forsikring.
– Vi är glada över att ha tecknat hyreskontrakt med dessa spännande företag. Intresset för fastighetens sista vakanta ytor är fortsatt stort och det finns cirka 900 kvadratmeter fördelat på två till tre lokaler kvar. Vi är stolta över att i dessa tider ha färdigställt ett nybyggnadsprojekt i city och att det i princip är fullt uthyrt, säger Fredrik Hemborg regionchef på NCC Property Development.
NCC:s kontorsprojekt Kungsbron har ett strategiskt läge mitt i centrala Stockholm, precis norr om Kungsbron med direktkontakt till Arlanda Express och Stockholms centralstation.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.