Image

Stort intresse för Alloktons konkurshus

BOLAG Konkursförvaltaren för Alloktonkonkursen i Falun-Borlänge har spontant fått lokala, nationella och internationella intresseanmälningar om att få ta över hela eller delar av fastighetsbeståndet.
Publicerad den 10 September 2010

- Jag kan inte uttala mig om de konkreta intressenterna. Det jag kan säga är att det finns ett bra intresse för fastigheterna. Intressenter från Sverige och internationellt och så har lokala intressenter hört av sig, säger Mathias Winge vid Setterwalls advokatbyrå som är konkursförvaltare, till Dalarnas Tidningar.

Allokton köpte beståndet i Falun och Borlänge för 600 miljoner kronor. Vid den senaste värderingen var värdet drygt 400 miljoner.

Konkursen i Falun-Borlänge omfattar alla bolagets fastigheter i centrala Falun och Borlänge utom Tyr 23 i Borlänge.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Partnertexter

Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE


Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi är ett bolag som gör lite lagom av allt"

Bolag När Wallenstam nu stänger böckerna för året kan bolaget konstatera att 2024 var året då siffrorna vände uppåt igen. Bolaget ökar nyproduktionen, gör stora fastighetsaffärer och tar dessutom ett stort kliv som bolag när man går in på kontorsmarknaden i Stockholms CBD.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige