Resultatet motsvarar 14,59 kronor per stamaktie (4,57 kronor förra året).
Orealiserade värdeförändringar minskade resultatet med 3,0 (32,1) miljoner kronor.
Hyresintäkterna ökade till 114,6 miljoner kronor (78,8).
Förvaltningsresultatet, det vill säga resultatet före omvärderingar och skatt, ökade till 42,9 miljoner kronor. Förvaltningsresultatet för motsvarande period föregående år uppgick till 39,1 miljoner kronor varav 9,0 miljoner kronor utgjordes av en engångsintäkt.
Under perioden har fastigheter förvärvats för sammanlagt 762,7 (350,9) miljoner kronor.
Fastigheter har avyttrats för sammanlagt 47,0 (-) miljoner kronor.
Fastighetsportföljens marknadsvärde uppgick till 5 860 (3 705) miljoner kronor vid periodens slut. Direktavkastningen under perioden uppgick till 7,5 procent.
Tidigare lämnad prognos kvarstår oförändrad. För 2008 beräknas förvaltningsresultatet med nuvarande fastighetsbestånd och tillkännagivna förvärv uppgå till 170 miljoner kronor.
Aktien var strax före klockan 14 på torsdagen oförändrad.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.