Scandinavian Property Group, SPG, startade under 2012 en satsning på att utveckla bostäder i tillväxtområden i Sverige och Norge. SPG har i dag cirka 3 000 hyresrätter och bostadsrätterunder projektering och produktion i Stockholm, Uppsala, Sundsvall, Karlstad,Örebro, Nykvarn, Malmö, Bærum, Sandnes, Jessheim och Oslo. Målsättningen är att fortsätta investera i nya bostadsprojekt och växa ytterligare i segmentet.
För att kunna fortsätta leverera högkvalitativa projekt samt öka befintlig
projektportfölj har tre nya medarbetare rekryterats till Stockholms- och Oslokontoret.
Till Stockholmskontoret har Ida Sylvan samt Jonas Nolin rekryterats och i Oslo, Simen Gunnerud, för att förstärka investment & asset management-teamet.
Ida är nyutexaminerad civilingenjör från KTH med inriktning samhällsbyggnad
och har även erfarenhet från både Svenska Hyreshus samt Humlegården Fastigheter.
Jonas är utbildad vid Lunds universitet och har en magisterexamen inom finans, han kommer närmast från Hemsö där han varit finansanalytiker.
Simen är utbildad vid Norges Handelshögskola och har en master inom ekonomi och kommer närmast från BDO Revision. Samtliga har tillträtt sina tjänster under september månad.
SPG har sedan starten i 2004 genomfört transaktioner för dryga 50 miljarder kronor och har per i dag en förvaltnings- och utvecklingsportfölj om cirka tio miljarder kronor.
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.