Beslutet kommer efter att SBB meddelat ett frivilligt återköpserbjudande på upp till 250 miljoner euro för alla sina eurodenominerade hybridobligationer och seniora icke-säkerställda obligationer som förfaller mellan 2025 och 2040.
Fitch menar här att delar av återköpserbjudandet skulle kunna vara liktydigt med ett betalningsinställelse.
S&P kommer att släppa den negativa kreditbevakningen när SBB har meddelat resultatet av återköpserbjudandet.
Under tisdagseftermiddagen sänkte även Fitch Ratings ett av SBB:s kreditbetyg. Det handlar om bolagets kreditbetyg för seniora osäkrade skulder som sänktes till CCC+, från B. Övriga kreditbetyg påverkades inte och samtliga är kvar på Rating Watch Negative.
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.