Den 26 februari bildade de tre parterna Ernströmgruppen, Brinova och Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän det nya Göteborgsbaserade fastighetsbolaget Platzer Fastigheter.
Per-Gunnar Persson tillträder tjänsten som vd i dag.
- P-G Persson har arbetat i olika chefspositioner med fastighetsutveckling och facilities management i Skanska och Coor Service Management. P-G:s medverkan i och erfarenhet från Coor Service Managements snabba tillväxt i kombination med gedigen bakgrund inom projekt- och fastighetsutveckling samt erkänt goda ledarförmåga gör honom lämplig att leda det nya Platzer Fastigheter, säger Birger von Hall, styrelseordförande i Platzer Fastigheter.
- Utgångsläget i Platzer Fastigheter med ett fint grundbestånd av fastigheter, den nya ägarkonstellationen samt den uttalade tillväxtstrategin i Göteborg innebär för mig personligen ett spännande och utmanande uppdrag. Jag ser fram emot att få leda det nya Platzer Fastigheter i den region jag är uppvuxen och på en marknad som jag känner väl och tror mycket på, säger P-G Persson.
Fabian Hjelte, tidigare vd i Platzer Fastigheter kommer under våren att bli vd och koncernchef i Ernströmgruppen.
I och med bildandet av Platzer Fastigheter avslutades bolaget LänsPlatzer. Vd:n i LänsPlatzer, Jerry Andersson, blir fastighetschef i Platzer Fastigheter.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.