Image

Omställningar att vänta för byggaktörer

Juridik Boverket har sett över sina byggregler och tagit beslut om att anta nya sådana. Merparten av de nya reglerna gäller från och med den 1 juli 2025, men kraven på fastighetsautomation började gälla redan från och med årsskiftet. Magnus Steninger och Adam Fyman på Setterwalls Advokatbyrå har tittat på de nya byggreglerna för Fastighetssveriges räkning och går här igenom vilka omställningar som kommer att krävas av berörda aktörer.
Publicerad den 28 Januari 2025
Magnus Steninger Adam Fyman

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige