Elin Andersson kommer att arbeta med att utveckla affärer i form av mark- och företagsförvärv tänkt för byggnation. Hon ska samtidigt ansvara för att utveckla dessa markområden med planprocesser till att skapa byggprojekt. Det primära arbetsområdet kommer att vara Västsverige.
Elin Andersson kommer närmast från Wästbygg, där hon främst har arbetat med att utveckla både bostäder och kommersiella fastigheter.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.