Image
Bild: Givakt

NCC bygger för Briggen

Bygg NCC får uppdraget att bygga Briggens kontorshus Fullriggaren 4 i Västra Hamnen, Skåne. Ordern är värd cirka 90 miljoner kronor.
Publicerad den 20 April 2011
Bild: NCC får bygga Briggens Fullriggaren 4 i Malmö. Bild: Givakt. Bild: Givakt
Bild: NCC får bygga Briggens Fullriggaren 4 i Malmö. Bild: Givakt.

Sjuvåningshuset Fullriggaren 4 blir 7 000 kvadratmeter stort.

Det ska uppfylla tre olika miljöklassningar; Miljöbyggnad, Green Building och Miljöbyggprogram Syd.

– För den biologiska mångfalden anlägger vi bland annat biotoper på huset för djur, insekter och växter, det kan vara fågelholkar och platser med drivved, säger Robert Corbee, affärschef på NCC Construction, region Syd.

På den energieffektiva byggnaden monterar NCC även solpaneler på fasaderna och ett nytt, lätt och tyst vindkraftverk på taket. Det blir också ett grönt tak av sedumväxter som absorberar förorening och isolerar värme och kyla.

Byggnaden ska vara klar för inflyttning sommaren 2012.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Efter nya förvärvet – här vill Olov Lindgren växa framöver

Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige