Det är ett nybildat bolag som köpt Sten Mörtstedts del i London Bridge Tower för en kvarts miljard. I en intervju med Dina Pengar säger Sten Mörstedt att han är förhindrad att uppge vem det är som är köpare. Men han säger att de har "djupa fickor".
Sten Mörtstedts motiv till att sälja är att han anser att det är alldeles för riskabelt i fastighetsbranschen just nu.
- Jag tycker att jag har gjort en mycket bra affär, eftersom jag lagt in 120 miljoner kronor under två år. Men man kan ju räkna på olika sätt, säger Sten Mörtstedt till Dina Pengar.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.