Image

Mörtstedt säljer skyskrapa i London

UTLAND Finansmannen Sten Mörtstedts fastighetsbolag CLS Holding för en vinst på drygt en kvarts miljard kronor i samband med försäljningen av den 310 meter höga London Bridge Tower.
Publicerad den 11 Januari 2008

Det är ett nybildat bolag som köpt Sten Mörtstedts del i London Bridge Tower för en kvarts miljard. I en intervju med Dina Pengar säger Sten Mörstedt att han är förhindrad att uppge vem det är som är köpare. Men han säger att de har "djupa fickor".

Sten Mörtstedts motiv till att sälja är att han anser att det är alldeles för riskabelt i fastighetsbranschen just nu.

- Jag tycker att jag har gjort en mycket bra affär, eftersom jag lagt in 120 miljoner kronor under två år. Men man kan ju räkna på olika sätt, säger Sten Mörtstedt till Dina Pengar.

- Eddie Ekberg
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Här tittar Blackrock på nya segment

Bolag Blackrock fortsätter ha fokus på Sverige och Norden. Bolagets Nordenchef för fastigheter, Thorsten Slytå, berättar för Fastighetssverige om ambitionerna för de nordiska marknaderna, var man helst gör nya förvärv, vilka segment man fokuserar på, vilka nya segment man är intresserade av och om sin nya bredare roll inom bolaget.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige