Image

Lisa Sabelsjö ny bolagsjurist på Index International

Karriär Fastighetsbolaget och bostadsutvecklaren Index International plockar över Ifs bolagsjurist Lisa Sabelsjö med bakgrund från bland annat Mannheimer Swartling.
Publicerad den 9 Januari 2014

- Jag är mycket glad över att vi har kunnat knyta Lisa Sabelsjö till Index International. Hon har precis den erfarenhet och kompetens inom finansrätt samt avtal- och affärsöverenskommelser som vi söker, säger Marie-Louise Alamaa, CEO på Index International.

- Jag attraherades främst av entreprenörsandan hos Index och att det är ett mindre bolag där jag får en större roll med övergripande ansvar för avtal- och affärsöverenskommelser, säger Lisa Sabelsjö.

Lisa Sabelsjö har en juristexamen från Stockholms universitet och har erfarenhet av arbete som bolagsjurist såväl som från advokatbyrå. Hon kommer närmast från If, dessförinnan har hon bland annat arbetat på Mannheimer Swartling.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Efter nya förvärvet – här vill Olov Lindgren växa framöver

Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige