Projektet består av 35 bostadsrätter fördelat på fyra huskroppar som ligger på Södra Haga i Sundsvall. Lägenheterna omfattar 3-5 rum och kök.
– Solgläntan är en viktig del i skapandet av ett nytt, attraktivt bostadsområde med utsikt över staden och vattnet, säger Anders Wallner, vice vd på HSB Södra Norrland. Något som rimmar mycket väl med stadens vision för området.
I Solgläntan kommer bostadsrättsinnehavarna dessutom att bo på historisk mark, granne med både den historiska träbyggnaden Heffners herrgård från 1800-talet och Skandias kontor. Inflyttning är planerad till kvartal 3, 2017.
Projektet byggs i enlighet med Miljöbyggnadsklass Silver som borgar för låg energiförbrukning, godkända byggmaterial och bra boendemiljö.
Husen har ritats av FE Arkitekter.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.