2007 sålde Thunbolagen köpcentumet till Keops för 269 miljoner kronor.
Säljare nu är danska Framnäs köpcentrum kommanditsällskap och det är Redito som köper Framnäs, vars största hyresgäster är Ica Kvantum och Willys.
Redito har sedan årsskiftet byggt upp Trophi Fastighets AB, med en portfölj om cirka 100 handelsfastigheter och ett sammanlagt värde på närmare 1,5 miljarder kronor. Fastigheterna finns på ett 70-tal orter i hela landet. Mer än 80 procent av portföljen utgörs av livsmedelsbutiker med Axfood och Ica som största hyresgäster.
Aberdeen Asset Management har anlitats för att hantera fastighetsförvaltningen.
- Vi fortsätter arbetet med att skapa en riktigt bra portfölj med handelsfastigheter ochn ser glädjande nog att det finns fler affärer att göra under sommaren, säger Jan Björk, vd för Redito.
I förra veckan köpte Redito en handelsfastighet i Ljungby av Skanska.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.