– Sjöhusen har mottagits mycket väl på marknaden. Vi har otroligt lojala, pålästa och intresserade kunder där många har följt projektet sedan start 2015. Det är ett unikt projekt med ett oslagbart läge vid både vatten och natur, samtidigt som det ligger nära tunnelbanan. En arkitektur med tydlig identitet och koppling till utemiljön, med balkonger som sträcker sig upp till 20 kvadratmeter, säger Anna Ervast Öberg, Operativ chef på Folkhem.
Folkhem fokuserar på att enbart utveckla och bygga i trä för att minska klimatpåverkan och skapa ett optimalt inomhusklimat för de boende. Denna strategi menar man bidrar till en snabbare byggprocess, med en beräknad tidsram på cirka 14 månader. Ambitionen är att projektet skall fungera som ett konkret exempel på en förflyttning för branschen mot klimatoptimering och hantverksmässighet genom innovationskraft.
– Vi ser fram emot att bygga Sjöhusen för Folkhem. Det är ett mycket spännande projekt på en utmärkt plats, säger Oskar Granler, vd på Noccon AB, som ansvarar för uppförandet av Sjöhusen.
– Folkhem står verkligen för högkvalitativa och ur många aspekter hållbara projekt. Att komma till byggstart är i dessa tider ett styrkebesked säger Nordr Sveriges vd, Mårten Othérus.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.