Folketrygdfondens aktiechef Nils Bastiansen säger i ett mejl till Dagens Industri:
"Folketrygdfondet anser att Entra har en betydande potential för värdeskapande och attraktiva projekt och egendomar i Norge som inte fullt ut reflekteras i buden".
"Som största ägare vill Folketrygdfondet jobba vidare med att realisera bolagets fulla värdeskapandepotential".
Bolagets näst största ägare är Castellum, som i samband med att bolaget presenterade sitt bud gick ut med att man hade köpt 8,2 procent av bolaget av norska staten (Naerings- och fiskeridepartementet).
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.