Parterna kommunicerar ingen köpeskilling för fastigheten, som heter Påfågeln 13, och som består av 5 000 kvadratmeter butiker, 600 kvadratmeter kontor och 3 200 kvadratmeter garage.
Fastigheten är fullt uthyrd, och Backahill tillträder den sista juni.
Backahill äger flera viktiga fastigheter i Ängelholms centrum, och man satsar hårt på att förädla i beståndet, enligt Helsingborgs Dagblad. En galleria byggs just nu om. Där ska H & M öppna den 26 augusti, tillsammans med en ny, än så länge hemlig aktör.
Senare i höst börjar antagligen om- och tillbyggnad av Ica Supermarket. Ytterligare något år framåt i tiden ska det bli en stor förändring av parkeringen och marken mot ån. Här planeras ett femtiotal lägenheter i fem hus. Projektet går under namnet Rönne brygga, och blir antagligen Ängelholms mest exklusiva bostäder mitt i stan alldeles intill ån, skriver Helsingborgs Dagblad.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.