Akelius har knutit till sig rådgivarna Åke von Ajkay och Kurt Eriksson till den nya verksamheten.
- Vi är glada över att ha knutit Åke von Ajkay och Kurt Eriksson till oss som exklusiva rådgivare. Båda har lång och gedigen erfarenhet av fastighetsrentingverksamhet. Vi kommer att erbjuda i första hand stat, landsting och kommuner konkurrenskraftiga lösningar inom fastighetsrenting, säger Jan-Erik Höjvall, vd på Akelius Fastigheter AB.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.