Mikael Elwing har gedigen och bred erfarenhet av projektgenomförandets olika skeden med flerårig erfarenhet från bland annat Järntorget och ALM Equity som affärsenhetschef för projektutveckling. Mikael Elwing kommer närmast från rollen som projektutvecklingschef hos Index Residence.––
– Vi är mycket glada att hälsa Mikael välkommen till Viktor Hanson. Han tar en central roll och tillför värdefull kompetens till vår fortsatta utveckling, jag ser mycket fram emot kommande samarbete, säger vd Carl Bohman.
– Det är med glädje jag ansluter till Viktor Hanson som är i ett spännande skede med tydligt fokus framåt. Jag ser fram emot att, tillsammans med teamet på Viktor Hanson, fortsätta utveckla och driva såväl pågående som kommande projekt, säger Mikael Elfwing.
Mikael Elwing tillträder sin tjänst den 4 oktober och tar samtidigt plats i ledningsgruppen.
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.