Steen och Ström omsätter 37 miljarder kronor och äger bland andra köpcentrumen Torp i Uddevalla, Kupolen i Borlänge och Sollentuna centrum utanför Stockholm.
Nu vill ägaren Stein Erik Hagen, enligt uppgifter i norska tidningar, sälja hela fastighetsinnehavet. Prislappen sägs hamna på 25 miljarder kronor.
I ett pressmeddelande skrivet bolagets styrelse "att de har satt igång en värdering av strategiska möjlligheter för Steen & Ström".
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.