Scandic har drivit hotellet i Karlshamn, som har 101 rum och 3 mötesrum, sedan 1984. Närliggande hotell inom Scandic-kedjan är Scandic Karlskrona, 55 kilometer österut, som öppnade så sent som 2010.
- Det är förstås tråkigt att lämna hotellet, men vi har kommit fram till att det inte är ett alternativ att förnya kontraktet, säger Camilla Klüft, hotelldirektör på Scandic Karlshamn.
Bostäder Almedalsveckan lämnar startblocken och många blickar riktas mot Visby. Fastighetssverige har kartlagt vilka av de största projekten på Gotland som inom kort också kan ta upp farten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.