Skolan som ska byggas ut ingår i Sääksjärvi skoldistrikt i Lempäälä. Projektet innefattar utbyggnation av undervisningslokaler och byggnation av nya idrottsanläggningar om cirka 360 kvadratmeter. Den totala arean uppgår till drygt 5 000 kvadratmeter.
– Det här projektet är viktigt både för Lempäälä kommun och för oss på Peab. Vi har de senaste åren byggt flera skolor i regionen och är glada att nu kunna nyttja våra erfarenheter från dessa tidigare projekt, säger Matti Joensuu, regionchef på Peab.
– Utbyggnationen av Sääksjärvi skolcentrum har varit efterlängtad länge och vi ser fram emot vårt kommande samarbete. Vi får nu en ändamålsenlig och trygg skola med moderna lokaler. Just nu pågår utvecklingen av Sääksjärvi centrum, vilket även utvecklingen av skolan svarar väl mot, säger Ulla Palo-Oja från Lempäälä kommun.
Uppdraget påbörjas i slutet av 2023 och beräknas vara färdigt sommaren 2025. Projektet orderanmäls i det tredje kvartalet 2023.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.