Image

Nytt sätt att använda partnering

Sverige I byggbranschen är partnering ett välkänt begrepp. Nu hävdar två studenter vid KTH i sitt examensarbete att partnering också kan användas av fastighetsägare och hyresgäster för bättre samarbete och lönsamhet.
Publicerad den 28 Januari 2011
Jonas Lindqvist och Cathrine Malmhester. Bild: Niras. Bild: Niras
Jonas Lindqvist och Cathrine Malmhester. Bild: Niras.

Jonas Lindqvist och Cathrine Malmhester vid institutionen för fastigheter och byggande vid KTH menar i sitt examensarbete att det finns stora möjligheter att skapa incitament för att minska fastighetens energiförbrukning genom att hyresgäst och hyresvärd delar på miljöinvesteringar.

- För att förbättra relationen samt underlätta samarbetet kan vi se att fastighetsbolagen kan använda sig av en så kallad partneringbilaga. I en sådan bilaga konkretiseras hur samarbetet mellan hyresgäst och hyresvärd ska fortlöpa under hela kontraktstiden, säger de.

Examensarbetet har gjorts med stöd och handledning från Niras Sweden AB.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Jacob Karlsson efter miljardförsäljningen: "Vi är ett annat djur än de andra i hagen"

Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige