Anläggningen ska fungera som centrallager för hela koncernen och här byggs också en recyclingavdelning för att ta hand om och återvinna gamla IT-produkter.
Totalt är det 27 000 kvadratmeter som ska byggas och mark för projektet har förvärvats i anslutning till Växjö Småland Airport. Atea har tecknat ett tolvårigt hyresavtal för lokalen med Logistic Contractor, och ska flytta in under våren 2019.
– Atea satsar stort och vi ser fram emot att få uppföra en anläggning som motsvarar deras högt ställda krav på både utformning och tekniska lösningar. Inomhusklimatet är viktigt för lagerhållning av IT-produkter och verksamheten kräver också en hög säkerhetsklassning, säger Patrik Lööv-Wallin, affärsutvecklare på Logistic Contractor.
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.