Det gröna hyresavtalet är tänkt att stimulera hyresgästen, såväl som fastighetsägaren, att vidta miljöåtgärder kopplade till lokalanvändningen. Bland de områden som kan komma att omfattas av gröna hyresavtal är energieffektivisering, inomhusmiljö, materialval, avfallshantering, transporter och utbildning.
Hur avtalet kommer att vara utformat är ännu inte fastställt, men ett förslag väntas gå ut på en öppen remiss under senhösten 2011 och målsättningen är att det färdiga avtalet ska finnas på plats i Fastighetsägarnas formulärsamling under 2012.
Arbetet med att ta fram det gröna hyresavtalet drivs av en arbetsgrupp som består av såväl fastighetsägare som hyresgästrepresentanter. Representanter för fastighetsägare i arbetsgruppen är Diligentia, GE Capital, Newsec Asset Management, NCC och Vasakronan. Hyresgästrepresentanter är ABB, Ericsson, Ernst & Young, Nordea, samt Energimyndighetens myndighetsnätverk HYLOK. Umeå kommun representerar det kommunala perspektivet, både som hyresgäst och intern hyresvärd.
Projektet har också en referensgrupp där Akademiska Hus, Castellum, Fabege, Malmö stad, Stena Fastigheter, Stockholms stad, Svensk Handel, och Sveriges Kommuner och Landsting ingår.
Projektledare är Niras kvalitets- och miljöchef Veronica Koutny Sochman och ansvarig för projektet är Fastighetsägarnas miljöchef Yogesh Kumar.
Presenteras av Technogym
Bolag Rapportfloden satte igång så sakteliga innan påsken men det är först nu efter helgdagarna som rapporterna kommer att börja flöda mer frekvent. Fastighetssverige har tagit tempen på bolagen och branschens läge just nu med hjälp av Arctic Securities analytiker Michal Johansson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.