Kronofogdemyndigheten i Helsingborg har hand om försäljningen av det 15 hektar stora området, skriver Barometern.
Det är Swedbank som har begärt en utmätning av Fanerduns tillgångar och tvingar fram försäljningen.
Swedbank och NCC har tillsammans pantbrev värda 16 miljoner kronor på fastigheter.
Det kinesiska företag som varit intresserat av att ta över Fanerdun är fortfarande intresserat av det.
- Fastigheten är värderad till 25 miljoner, säger Jason Yuan på China Grand Ruide Holding Co till Barometern, och tillägger:
- Vi kanske lägger ett bud.
Magnus Gustafson, investeringsfrämjare på Regionförbundet, som är insatt i hela Fanerduna-projektet, säger till Barometern att det troligen inte är svårt att sälja fastigheten. Han säger att ett flertal intressenter har hört av sig.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.