Sverker Källgården är tillbaka i hetluften och blir ny vd för Nivika. För Fastighetssverige berättar Sverker Källgården varför han ser bolaget som en perfekt matchning, hur Nivika ska gå framåt med honom som vd, om att ha grundaren och tidigare vd:n Niclas Bergman kvar i en operativ roll i bolaget och varför han tycker att bolaget står väl rustade för att växa i rådande marknadsklimat.
Efter att ha tagit farväl av Cibus kring årsskiftet är Sverker Källgården nu tillbaka som börs-vd. Framöver kommer han att leda Smålandsbaserade Nivika framåt. Ett uppdrag han själv ser som perfekt.
– Jag drivs av affärer och värderingsstyrda bolag och Nivika är ett bolag som har värderingar jag delar till 100 procent. Det är ett fint uppdrag som börs-vd och det är en stor ära att få ta över rodret på det här bolaget. Så det var ett enkelt beslut att tacka ja för jag kände att det här passar mig perfekt.
– Nivika är ett jättefint fastighetsbolag med ett fantastiskt bestånd på bra orter i Småland och på västkusten. Vad vi behöver göra nu är att lära marknaden om Nivika – göra bolaget mer känt på aktiemarknaden och bland investerare. En del i uppdraget jag har från styrelsen är att hitta fler aktieägare och få till ett bättre fokus på bolaget från såväl investerare som media.
I vd-stolen på Nivika efterträder han bolagets grundare Niclas Bergman, som dock varken lämnar bolag eller kliver bort från en operativ roll. I stället kommer Niclas Bergman att övergå till en roll som strategisk affärsutvecklare.
– Det är jätteviktigt att ha Niclas kvar. Vi är ett tillväxtbolag som ska bli större på våra marknader. Det kommer bli en stor del av vårt arbete framöver och där kommer Niclas bli perfekt att ha som affärsutvecklare för han kan marknaden och vilka utmaningar och möjligheter som finns på den.
Har ni satt några mål för hur mycket ni ska växa?
– Jag har varit anställd i en halvtimme, så det blir en fråga för den kommande perioden och så får jag återkomma om det senare, säger Sverker Källgården och skrattar.
Tillväxten ska ske på en marknad där Nivika, efter att ha gjort vissa justeringar, står väl rustade för att kunna växa beståndet.
– Bolaget har ställt om sin balansräkning senaste halvåret så att vi har en belåningsgrad på strax över 45 procent och enbart bankfinansiering. Nivika står jättebra rustade för tillväxt – både genom de kontakter som finns med bankerna och med de ägare vi har, säger Sverker Källgården och tillägger:
– Nivika kommer absolut kunna växa i rådande marknadsläge och vi ser mycket fram emot det.
