Efter miljardköpet i Danmark: James Boadle från Oxford Properties berättar för Fastighetssverige om bolagets svenska investeringsplaner.
Oxford Properties är ett kanadensiskt multinationellt företag med verksamhet inom fastighetsinvesteringar, utveckling och fastighetsförvaltning. Portföljen omfattar kontor, retail, industri, bostäder, life science och hotell.
I tisdags blev det officiellt att den globala investeraren slagit till med sin första affär i Norden.
Två portföljer innehållande 57 logistik- och industrifastigheter förvärvades från fonder som förvaltas av M7 Real Estate för 360 miljoner euro. M7 Real Estate, som sedan tidigare har fastigheter även i Finland, kommer att fortsätta att förvalta portföljerna på uppdrag av Oxford, som en del av Oxfords strategi att stödja och bygga en serie ”fastighetsbolag i världsklass.”
– Dessa förvärv ger oss ett betydande tillskott till vår europeiska industri- och logistikportfölj och återspeglar våra starka ambitioner inom denna sektor med hög övertygelse. Vi tror att medvinden och ökat fokus på leveranskedjor som stöder sektorn kommer att fortsätta att driva efterfrågan och därmed hyrestillväxten i framtiden, kommenterade James Boadle, Head of Logistics & Residential, Europe på Oxford Properties, och tillade:
– Det här är vår första investering i Norden, en stark marknad där vi fortsätter att leta efter ytterligare möjligheter. Med M7 som fortsätter att förvalta fastigheterna är vi väl positionerade för att driva värde på dessa tillgångar.
Hälften av portföljen ligger i Storköpenhamn (andra delen i Frankrike, reds.anm.) med ytterligare 22 procent i Danmarks så kallade triangelregion, en etablerad logistikområde som tjänar alla större danska tätorter samt den tyska gränsen.
Till Fastighetssverige säger James Boadle att det är tveklöst så att man ser en möjlighet att öka sin närvaro i resten av Norden, och då är Sverige ett av länderna som står näst på tur.
– Vi ser en växande konkurrens på de europeiska logistikmarknaderna från en rad inhemska och internationella aktörer. Detta gäller i Danmark, där vi fortsätter att leta efter sätt att skala upp vår logistikexponering.
Var vill ni växa mer?
– Förutom Danmark ser vi för närvarande Sverige och potentiellt Norge som de mest intressanta marknaderna i Norden, särskilt kring storstadsområden och etablerade logistikområden, säger James Boadle och tillägger:
– Vi gillar Norden generellt, det finns många intressanta möjligheter för oss att öka vår närvaro. Vi ska utnyttja M7:s plattform och dess konkurrensfördel och leverera avkastning för våra aktieägare på de marknader vi vill vara på.
