Robin Toftin har en kandidatexamen i affärsjuridik från högskolan i Jönköping. Han har tidigare arbetat som ekonomiassistent på ett fastighetsbolag och kommer senast från ett arbete som förhandlare på Hyresgästföreningen region Sydost.
En av de stora frågorna i Jönköpingsregionen som han ska jobba med är att få större spridning i hyressättningen. En lägenhet i ett centralt attraktivt område med utsikt över Vättern bör ha en högre hyra än till exempel en lägenhet i ett mindre attraktivt område på bottenplan utan utsikt, menar Fastighetsägarna.
- Vi jobbar för att få igång trepartssamarbetet på de orter där det ännu inte finns. Vi vill också göra en omstart i Jönköping där vi tidigare kommit en bit på väg i diskussionerna kring hur hyresgästernas värderingar vad gäller läge, standard och förvaltningskvalitet, ska återspeglas i hyran, säger Robin Toftin.
Bolag Wihlborgs passerade nyligen milstolpen 20 år på börsen – under vilka man gått från sju till 60 miljarder i fastighetsvärde. Vd Ulrika Hallengren berättar för Fastighetssverige om arbetet och strategin som legat till grund för den framgångsrika resan, Öresundsregionens utveckling och om målsättningen för bolaget framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.