Fastighetsmarknadsdagen Uppsala: Stjärnarkitekten om klimat-utmaningarna

Fastighetsmarknadsdagen Uppsala: Stjärnarkitekten om klimat-utmaningarna
– Hur ställer vi om en hel bransch till att bli mer hållbar, frågar sig Rahel Belatchew. Bild: Jonas Slättung

Den 4 maj är det dags för årets upplaga av Fastighetsmarknadsdagen Uppsala på Elite Hotel Academia. Under dagen möter du den välkända arkitekten Rahel Belatchew i ett högintressant föredrag om vilken roll branschen har i att vända klimatutvecklingen.

Utmaningarna kring hållbarhet överskuggar allt. Det kommer utan tvekan krävas en radikal omställning för att vända utvecklingen. Vilken roll spelar egentligen arkitekturen och hur vi utformar våra kontor och bostäder för möjligheterna att skapa en klimatpositiv framtid? Hör Rahel Belatchew, vd/grundare, Belatchew på Branschens mötesplats i Uppsala den 4 maj.
Anmäl dig här. (Grupprabatt: gå tre betala för två. Ange koden ”3 för 2” i rutan Kampanjkod vid anmälan.

Under seminariet avhandlas i övrigt ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden (stadsutveckling, kontorshyresmarknad, transaktionsmarknad mm) i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Se hela programmet här.

Moderator är Anna Bellman, en av landets populäraste och mest anlitade moderatorer. Och hon har fastighetsnestorn Ingemar Rindstig vid sin sida som expertkommentator under dagen.

Läs mer om de medverkande talarna här.

Fastighetsmarknadsdagen arrangeras av Fastighetssverige, lokalnytt.se och Nordic Property News.

Partnerföretag är Vectura, CBRE och H2M och CityMark Analys – läs mer om dem här.

Läs också