Stora Logistikdagen: Så påverkas handeln av Rysslands-sanktionerna

Stora Logistikdagen: Så påverkas handeln av Rysslands-sanktionerna
Michael Koch.

Den 31 augusti är det dags för årets mötesplats för alla som jobbar med lager- och logistikfastigheter. Under dagen får vi, bland mycket annat, ett initierat föredrag om hur den svenska handeln i förlängningen påverkas av sanktionerna kopplade till Rysslands krig mot Ukraina.

Rysslands anfallskrig i och mot Ukraina påverkar svenska företag säkerhetspolitiskt och handelsmässigt. Det har gett tydliga avtryck på svensk handel med Ryssland. Den har mer än halverats, från 44 miljarder kronor 2021 till 18 miljarder kronor 2022. Vilka effekter kan EU:s sanktioner få på svensk import och export på sikt? Föredragshållare i den här programpunkten är Michael Koch, enhetschef på handelsmyndigheten, Kommerskollegium.

Säkra din plats här!
(Utnyttja vår mängdrabatt, gå fyra betala för tre, ange ”4 för 3” i rutan Kampanjkod).

Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter.
Det är på 7A Office & Lounge (Loke), på Odenplan i Stockholm den 31 augusti, du blir uppdaterad på de allra senaste trenderna inom segmentet samtidigt som du får tid att knyta nya värdefulla kontakter. Nytt för i år är också ett trevligt branschmingel som följer direkt på seminariet.

Se programmet här.

Moderator är Anna Bellman, en av Sveriges allra bästa moderatorer.

Läs mer om de medverkande talarna här.

Stora Logistikdagen arrangeras av Fastighetssverige, lokalnytt.se och Nordic Property News i samarbete med Stockholm Business Region.

Läs också