Pandox har tecknat ett nytt långsiktigt omsättningsbaserat hyresavtal med hotelloperatören Strawberry för en hotellfastighet i Bodø, Norge. Hyresavtalet planeras träda i kraft 1 januari 2027, när det nuvarande avtalet med Radisson Hotel Group löper ut.
– Vi är glada över att förstärka vårt samarbete med Strawberry och att välkomna dem som ny hyresgäst i en av våra två hotellfastigheter i Bodø. Intresset från hotelloperatörer att driva hotellet har varit stort, vilket bekräftar stadens attraktionskraft och goda tillväxtförutsättningar. Tillsammans med Strawberry ser vi goda möjligheter att vidareutveckla hotellet och stärka dess position på en växande marknad, säger Tobias Ekman, SVP Asset Management Nordics på Pandox.
– Bodø är ett prioriterat område för oss och en stad med fantastisk utveckling. Staden har enorm potential och kan, med rätt åtgärder, bli lika populär som Tromsø. Genom att erbjuda olika typer av upplevelser till olika typer av gäster och olika typer av resor kommer Strawberry att bidra till att öka sin attraktionskraft både nationellt och internationellt. Detta blir vårt andra Clarion Hotel i Nordnorge, vilket kompletterar vårt erbjudande i Bodø, säger Strawberrys ägare Petter Stordalen.
För att öka hotellets attraktivitet kommer Pandox och Strawberry gemensamt att renovera entré och lobby.
Hotellet har 191 rum med ett centralt läge i Bodø med närhet till flygplatsen, tågstationen och stadens sevärdheter. Hotellet är ett fullservicehotell med en kombination av mötes, affärs- och fritidsresenärer. Hotellet drivs idag under varumärket Radisson Blu Bodø och kommer med det nya hyresavtalet att byta namn till Clarion Hotel Bodø.
Pandox äger också hotellfastigheten Scandic Bodø med 136 rum i staden.
