Här ser Verdion nya möjligheter på den svenska marknaden

"Ser en fortsatt tillväxt i Sverige."
Här ser Verdion nya möjligheter på den svenska marknaden
Fredrik Salman framför Verdion Park Södertalje. Obs. Bilden är ett montage. Bild: Verdion

Verdion fortsätter ta kliv på den svenska marknaden. Efter att ha tecknat avtal med jätten Astra Zeneca i Södertälje berättar Fredrik Salman, Investment Director på Verdion, om arbetet med fastigheten, statusen på portföljen, hur och med vad man vill fortsätta växa och hur han ser marknadsläget för logistik utvecklas.

Verdion har tecknat avtal med det globala läkemedelsföretaget Astra Zeneca, som därmed blir ny hyresgäst i den toppmoderna logistikanläggningen Verdion Park Södertälje.

Astra Zeneca kommer att hyra 14 852 kvadratmeter i Verdion Park Södertälje, som ska användas som inkommande lagerhållning för att stödja de angränsande produktionsanläggningarna. Den nya anläggningen utgörs delvis av kylda ytor.

Astra Zenecas största produktionsanläggning finns i Södertälje, där man producerar produkter som står för mer än en tredjedel av företagets globala försäljning. Det som exporteras från Astra Zeneca i Södertälje utgör 68 procent av Sveriges totala läkemedelsexport, och fem procent av Sveriges totala varuexport. På den angränsande anläggningen i Gärtunaområdet tillverkas årligen mellan elva och tolv miljarder tabletter och kapslar, som distribueras till över 100 marknader.

– Vi har under en längre tid samarbetat nära med Astra Zeneca, vilket varit nyckeln för att möjliggöra en ompositionering av denna utmanande brownfield-fastighet. Det är därför mycket glädjande att de nu valt att etablera sig hos Verdion och därmed ansluta sig till ett flertal välkända aktörer i vår portfölj inom läkemedel, dagligvaror, distribution och produktion, säger Fredrik Salman.

Anläggningen omfattar totalt 31 500 kvadratmeter och är belägen i Gärtuna, ett logistikområde i östra Södertälje, sex minuter från E20/E4 och tio minuter från Södertälje Hamn. Verdion siktar på att uppnå hållbarhetscertifieringen BREEAM Excellent för anläggningen.

Detta är Verdions andra hyresavtal för logistikanläggningen på kort tid, där Astra Zenecas avtal följer det som Söderenergi tecknade tidigare i år för den angränsande enheten DC1.1 om 7 900 kvadratmeter. Det innebär att tre fjärdedelar av anläggningen nu är uthyrd. Verdion fokuserar nu på att hyra ut den sista enheten DC1.2, om totalt 8 801 kvadratmeter, varav 7 876 kvadratmeter lager och 925 kvadratmeter entresol.

– Den sista lokalen kan attrahera företag inom en rad olika branscher. Fastighetens läge nära E20/E4 är en avgörande faktor och närheten till centrala Södertälje gör även lokala hyresgäster till en möjlighet. Lokaler på 8 000 kvadratmeter som denna lämpar sig för många olika typer av verksamheter och lokalen är utformad för att vara så operativt flexibel som möjligt. De två företag som hittills tecknat hyresavtal har särskilt uppskattat den höga byggstandarden och de genomgående hållbarhetsinslagen, säger Fredrik Salman.

Verdion har tagit stora kliv i Sverige sedan man gjorde entré på marknaden för ett par år sedan. Man ser möjligheter att växa ytterligare, främst i de tre storstadsregionerna och utvalda regionstäder – men man är även öppna för andra lägen.

– Vår svenska portfölj har vuxit avsevärt sedan vår första etablering i Staffanstorp för några år sedan. Den geografiska spridningen fortsätter att stärkas, med närvaro på flera nyckelorter och med planer på ytterligare expansion. Vi har visserligen några vakanser, men ser en tydlig förbättring av hyresgästmarknaden sedan sommaren. Företag ser alltmer seriöst på att modernisera, expandera och omlokalisera; vi har flera intressanta förfrågningar på gång.

Om man tittar bredare, hur vill ni fortsätta växa på den svenska marknaden?

– Verdion ser en fortsatt tillväxt i Sverige, med nya möjligheter för både investerare och samarbetspartners, inklusive våra egna fonder. Våra prioriterade orter just nu är Stockholm, Göteborg, korridoren Malmö–Helsingborg samt utvalda regionstäder. Vi är dock även öppna för andra lägen om förutsättningarna stämmer.

– Vi fokuserar dels på befintliga fastigheter med värdeskapande potential, ompositionering eller utveckling från cirka 100 miljoner kronor och uppåt, och dels på markförvärv från två hektar. Även större portföljer är av intresse. Urban logistik är fortsatt en central del av vår verksamhet i hela Europa, och med vår utvecklingskompetens kan vi även ta oss an mer komplexa projekt.

Hur ser ni marknadsläget för logistik utvecklas framöver?

– Norden är fortsatt en kärnmarknad, särskilt ur ett långsiktigt perspektiv. Vi söker fortsatt nya möjligheter och långsiktiga relationer med hyresgäster och investerare.

Läs också