Gigantiskt projekt i Uppsala

I julas beviljades Jernhusen bygglov för nya Centralstation Uppsala i Uppsala resecentrum. Med detta beslut kan har man nu kunnat komma igång med projekteringen och bygget av stationen.

Centralstation Uppsala blir en ny byggnad som kommer att ligga i direkt anslutning till det befintliga stationshuset men med entréer mot torget och centralpassagen. Under 2008 pågår projektering och upphandling av entreprenörer. Byggstarten av Centralstation Uppsala planeras till början av 2009 för att sedan stå klar våren 2010.

– Vi ska bygga en station med modern och spännande arkitektur. Det blir ett smart hus med miljövänliga lösningar. Vårt mål är att Centralstation Uppsala ska bli den naturliga mötesplatsen för besökare och resenärer, säger Per Berggren, vd på Jernhusen.

När Centralstation Uppsala invigs 2010 i kommer nuvarande station att rustas upp och användas till handel och kontorslokaler.

Uppsala station har dagligen 40000 resenärer, mycket pendlare, som passerar. Med det är de näst störst i landet, bara Stockholm är större

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer